din livada unei ferme , 80 de muncitori au cules piersici timp de 4 zile cate125 kg în fiecare zi.iar un grup de 70 de muncitori au cules timp de 3 zile cate 110kg de piersici .Dupa ce au retinut 1 supra10 din întreaga cantitate pentru consum.restul sa-u ampalat în lazi,a cate 10 kg pentru o fabrica de conserve.cate lazi au fost necesare pentru ambalarea fructelor.
125*4=500 kg de piersici culese de prima grupa 110*3=330 kg de piersici la a doua grupa 500+330=830 kg in total 1/10 din 830=83 830-83= 747 747-10 74,7≈75 de lazi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!