👤

Salutare! Am și eu nevoie de rezolvări la aceste probleme:
1.Cu cat se intinde resortul daca sistemul din figura 2.40 se misca uniform accelerat? Masele resortului si sforii se neglijeaza; k=4N/cm si g=10m/secunda la patrat
2. Un fir de sectiune S=5mm la pătrat și lungime l0=32cm este intins de o forta. Stiind ca E=3•10 la a7a n/m la pătrat să se calculeze constanta elastică k a firului


Răspuns :

La 2.
Ai F deformatoare, conform cu legea lui Hooke  (i.e. deformarea Δl=(F*l₀)/S*1/E) ...),  Fd=S*E*Δl/l₀   .

actiune-reactiune, deci exista si forta elastica Fe=k*Δl

Le egalezi : Fd=Fe ⇒ S*E*Δl/l₀=k*Δl      {imparti cu Δl in ambele parti si ai k)..
Calculul da, dupa ce ai facut toate transformarile in SI,( adica cm, mm in m):
 k=46.875*10^[7] N/m^[2].

Pentru prima problema nu am avut figura.