👤

3ghivece de zambile costa cu 5 lei mai putin decat un ghiveci de trandafir.6 ghivece de zambile costa cu 70 de lei mai mult decat un ghiveci de trandafir.Cat trebuie sa plateasca tata pentru a cumpara ceor doi copii ai sai cate un ghiveci din fiecare floare?


Răspuns :

Notam 1 ghiveci de zambile = a
            1                 trandafir = b
3a= b-5
6a=b+70 inlocuim 2 x 3a=b+70
                              2 x (b-5) = b+70
                              2b-10=b+70
                              b=80        1 ghiveci de trandafiri costa 80 lei
3a=b-5
3a=80-5
3a=75                    a=25        1 ghiveci de zambile costa 25 lei

2 x ghiveci de zambile + 2x ghiveci de trandafiri = 2x80 + 2x25 = 210lei total

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari