MOLI etan
n sau niu = 140l/22,4l/mol=6,25l
CH3-CH3 - H2--->CH2=CH2 +H2O---> CH3-CH2OH etanol
1mol 1mol
6,25mol 6,25mol
m=6,25molx46g/mol ETANOL,este masa teoretica
m= 6,25x46x 80/100= 230g este masa dizolvata in solutie
94/100= 230/ms--------------------------------------> calculeaza ms !!
izomer cu etanolul este CH3-O-CH3 DIMETIL ETER