👤

O echipa de muncitori are de săpat un șanț de 48 de metri in trei zile ; in prima zi a săpat o jumătate;iar a doua zi un sfert din lungimea lui; cați metri au de săpat muncitorii in a treia zi;

Răspuns :

a+b+c=48 m
a=48:2=24 m
b=48:4=12 m
c=48-(24-12)=12 m
48:2=24 m. in prima zi
48:4=12 m. a doua zi
24+12=36 m. in cele doua zile
48-36=12 m. in a treia zi
r: in a treia zi mai au de sapat 12 m.