👤

1)Materia prima pentru obtinerea fibrelor sintetice de tip PNA este metanul,iar etapele procesului chimic sunt :CH4+NH3+3/2O2----->(Pt,1000 grade C pe sageata)--> a+3H2Oa+b-->(NH4Cl,Cu2Cl2,80 grade C pe sageata) -->c2CH4--->(1500 grade C)---> b+3H2nc--->PNAa)Identificati compusii organici a,b,c si scrieti ecuatiile reactiilor chimice.b)Calculati volumul (c.n.) de metan necesar obtinerii a 318 kg de PNA,considerand reactiile totale. 2)Acrilonitrilul se poate obtine din propena prin amonoxidare,conform ecuatiei:CH2=CH--CH3+NH3+3/2O2--->CH2=CH--C=-(cu legatura tripla)N+3H2OCalculati masa de poliacrilonitril care se poate obtine din aceeasi cantitate de propena care conduce la 378 kg de polipropena,stiind ca sinteza polipropenei decurge cu un randament de 90% iar sinteza poliacrilonitrilului cu un randament de 80%. V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Răspuns :

CH4 + NH3 + 3/2O2 ⇒ HCN + 3H2O  ⇒ a = HCN
HCN + CH≡CH ⇒ CH2=CH-CN  ⇒ b = acetilena, c = acrilonitril
2CH4 ⇒ C2H2 + 3H2
n acrilonitril  ⇒  poliacrilonitril  (PNA)
b) m PNA = m acrilonitril = 318kg    n acrilonitril = 318/53 = 6kmoli
pentru care sunt necesari 18 kmoli CH4  ( 2·6 = 12 pentru obtinerea actilenei  si 1·6 = 6 pentru obtinerea HCN)
V CH4 = 18·22,4 = 403,2m³
m polipropena = 90%·m  propena = 378kg
⇒m  C3H6 = 420kg ⇒    n C3H6 = 420/42 = 10 kmoli
n propena = n teoretic acrilonitril = 378/42 = 9kmoli 
n practic PNA = 80%·9 =7,2 Kmoli ⇒
⇒ m PNA = 7,2 ·53 = 381,6kg
=
m poliacrilonitril = m acrilonitril = 9·53 = 477kg


Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari