In ce conditii de asfalt uscat un autoturism cu V01=60km/h franeaza si se opreste pe distanta de 35 m . Daca viteza initiala este V02=120km/h distanta pana la oprire?
folosești formula: Vf^2=Vi^2 + 2ad. 1)afli acceleratia a. a = - 60 * 60 * 10^6 / 70 * 3600* 3600= 6*6*10^3/36*36*7= 3.96 m/s^2. 2) inlocuind in aceeași formula viteza initiala 2 si acceleratia de frânare => d = 140 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!