👤

Pe un plan inclinat de unghi alfa=15° sta o scandura cu masa de 30kg. Coeficientul de frecare dintre scandura si planul inclinat e de 0.3. Cu ce accelerație trebuie sa alerge un om de 60 kg pe scandura pentru ca aceasta sa lunece uniform? (Raspuns: a1=0.57m/s^2 si a2=-8m/s^2)

Răspuns :

Fn = μ·mg·cos15  unde m = 60+30 = 90kg
Fn = 0,3·90·9,8·0,9659 =255,58N
Ft = mg·sin15 = 900·0,2588 = 232,94N
Omul va trebui sa dezvolte o forta contrara de :
Fn - Ft = 255,58N - 232,94N =22,64N              
F = ma  => 
a = F/m = 22,64/60 = 0,38m/s² 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari