De cite ori energia cinetica a unui automibil de masa m1=1500kg care se misca cu viteza v1=120km/h este mai mare decit energia cinetica a unui autocamion de masa m2=4800kg care se misca cu viteza v2=54km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!