Răspuns :
pornim de la densitate
densitatea = masa/ volum
pentru bila noastra, avem masa 33.75 g, avem volum 14 cm³ si densitatea materialului 2700 kg/m³ = 2,7 g/cm³
pentru densitatea data si masa data, bila ar trebui sa aiba un volum
V = masa / densitate = 33,75 g/ 2,7 g / cm³ = 12.5 cm³.
bila are un volum determinat de 14 cm³, deci
exista spatii interioare ( goluri )
in valoare de 14 cm³- 12,5 cm³ = 1,5 cm³
densitatea = masa/ volum
pentru bila noastra, avem masa 33.75 g, avem volum 14 cm³ si densitatea materialului 2700 kg/m³ = 2,7 g/cm³
pentru densitatea data si masa data, bila ar trebui sa aiba un volum
V = masa / densitate = 33,75 g/ 2,7 g / cm³ = 12.5 cm³.
bila are un volum determinat de 14 cm³, deci
exista spatii interioare ( goluri )
in valoare de 14 cm³- 12,5 cm³ = 1,5 cm³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!