Energia totala la inaltimea h₁ trebuie sa fie egala cu energia potentiala de la inaltimea de 2,4m;\:
mV²/2 + mgh₁ = mg×2,4 => V²/2 +gh₁ = 24[J], dar
3mgh₁ = mV²/2 => V² = 6gh₁ si inlocuind in expresia anterioara, obtinem :
6gh₁/2 + gh₁= 24; 3gh₁ + gh₁ = 24; 4gh₁= 24 => h₁ = 0,6m
Dar V² = 6gh = 36 => V = √36 = 6m/s