O solutie de clorura de potasiu (kci) cu volumul de 2l si cM=2 mol/l se diluează cu un volum egal de apă .care este concentratia molară a solutiei finale ?
Dacă se diluează cu un volum egal atunci concentratia se înjumătățește. 2:2=1 mol/l Dacă vrei și demonstrație matematica: Cm=n/Vs (nr de moli/volum) n=Cm×Vs=2×2=4 moli KCL Volumul solutiei devine 4l (2l KCl+2l H2O) Cm=4/4=1 mol/l
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!