Răspuns :
Un kwh înseamnă o putere de 1 kW care să fie utilizată timp de o oră.
În cazul nostru:
[tex]E = P\cdot t = 500 W \cdot 45 \cdot 60 sec = ... [/tex] (în Jouli)
În kWh:
[tex]E = 0,5 kW \cdot \frac 34 h = 0,375 kWh.[/tex]
În cazul nostru:
[tex]E = P\cdot t = 500 W \cdot 45 \cdot 60 sec = ... [/tex] (în Jouli)
În kWh:
[tex]E = 0,5 kW \cdot \frac 34 h = 0,375 kWh.[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!