I2-------->2I
initial: 1 0
consumat: x 0
la echilibru: 1-x 2x
numarul total de moli la echilibru: 1-x+2x=1+x
A I= 127g/mol
MI2=254g/mol
M medie amestec = nI2 ∙MI2/n
+ nI ∙MI/n
212=(1-x) 254/(1+x) + 2x
∙127/(1+x) ===> x=0,2 moli
1 mol I2 se descompun..................0.2
moli I2
100 moli
I2....................................y
y=20% de iod disociat
Trebuie sa verifici calculele pentru siguranta !!!!!!!