👤

Un corp cu masa de 500 g , cade liber de inaltimea h si ajunge la sol cu viteza de 9,8m/s si se infinge in tarana. Se neglijeaza Ff cu aerul, g=9,8 N/kg. Se cere :
a) inaltimea h?
b) pe ce distanta patrunde corpul in sol, daca acesta se opune patrunderii cu o forta construita de 600,25 N.


Răspuns :

a)
Ep=m*g*h
Ec=m*v^2/2
Ec=Ep
m*v^2/2=m*g*h
v^2/2=g*h
v^2=2*g*h
h=(v^2)/(2*g)=(9,8m/s*9,8m/s)/(2*9,8m/s2)=9,8/2=4,6m

b) Ec=L  - energia cinetica avuta de corp in momentul atingerii solului se transforma in lucru mecanic efectuat de forta care se opune patrunderii in sol.
L=F*d
Ec=m*v^2/2
m*v^2/2=F*d
m*v^2=2*F*d
d=(m*v^2)/(2*F)=(0,5kg*9,8m/s2*9,8m/s2)/(2*600,25N)=0,04m=4 cm




















Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari