Răspuns :
I1=U/R1=200 V/100 ohmi=20 A
I2=U/R2=200 V/1000 ohmi=0,2 A
P=R×I²= R1×I²=100×4=400 W
P2=R2×I²=1000×0,04=40 W
I2=U/R2=200 V/1000 ohmi=0,2 A
P=R×I²= R1×I²=100×4=400 W
P2=R2×I²=1000×0,04=40 W
a) I1= U/R1=200/100=2 A iar I2=U/R2=200/1000=0,2 A
b) P=R*I^2
P1=R1* I1^2=100*4=400W
P2=R2*I2^2=1000*0,04=40W
b) P=R*I^2
P1=R1* I1^2=100*4=400W
P2=R2*I2^2=1000*0,04=40W
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!