👤

O lada cu masa m = 50kg așezată pe o suprafața orizontală. Coeficientul de frecare este niu =0,2 ladă este deplasată sub acțiunea unei forțe de tracțiune orizontală F=100N Să se reprezinte forțele care acționează asupra corpului și să se calculeze
a) greutatea
b) reacțiunea normală
c) forța de frecare
d) accelerația lăzi.... ajutați-mă va rog


Răspuns :

Se vor reprezenta pe desen forţele care acţionează asupra corpului:
* Forţa de tracţiune F în direcţia şi sensul mişcării;
* Forţa de frecare în sens opus;
* Greutatea G vertical în jos;
* Reacţiunea normală a suprafeţei (notată N), egală şi de sens opus cu G.

a) Avem: G = mg = 500 N.
b) N = G = 500 N.
c) F_f = \nu x m x g = 100 N.