Răspuns :
C6H6+Cl2---FeCl3->>>>C6H5Cl+ HCL
Aflii masa de benzen implicata in reactie = 200*0.88=176g benzen
Daca pentru 78g benzen...........70g clor
Atunci pentru 176g benzen..........x g clor
x=156g clor necesar
Daca pentru 78g benzen..........112.5g clorobenzen
Atunci pentru 176....................Y g clorobenzen
Y=253.8g clorobenzen
N = cp/ct*100 -> 70=cp/ct*100 -> CP =253.8*70/100->177.66g clorobenzen cu un randament de 70%
Daca in 112.5 g clorobenzen ai .......72g C............5g H ...........35.5 g cl
atunci in 100 ai .....................a..........b..............c
a=64%C
b4.44%H
c=31.5%CL
Eu acuma sper ca ti-a cerut compozitia procentuala la o masa molara
Aflii masa de benzen implicata in reactie = 200*0.88=176g benzen
Daca pentru 78g benzen...........70g clor
Atunci pentru 176g benzen..........x g clor
x=156g clor necesar
Daca pentru 78g benzen..........112.5g clorobenzen
Atunci pentru 176....................Y g clorobenzen
Y=253.8g clorobenzen
N = cp/ct*100 -> 70=cp/ct*100 -> CP =253.8*70/100->177.66g clorobenzen cu un randament de 70%
Daca in 112.5 g clorobenzen ai .......72g C............5g H ...........35.5 g cl
atunci in 100 ai .....................a..........b..............c
a=64%C
b4.44%H
c=31.5%CL
Eu acuma sper ca ti-a cerut compozitia procentuala la o masa molara
P.S : Aceasta problema este una nu prea bine făcută , deoarece dacă aplici randamentul din prima nu iese problema și ar trebuie sa iasă deoarece randamentul îl putem aplica oricând . ( cu micile " reguli " ). :)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!