Răspuns :
C2H2+[o] +H20->C2H6O2 |*3
2KMNO4+H20->2KOH +2MnO2+3[O] |*1
3C2H2+4H20+2Kmno4->+3C2H6O2+2KOH+MNO2
C= \frac{N}{V}
Unde N = Nr de moli
Atunci ca sa aflii N -> C*V ->600*0.02=12 moli de KMNO4
Daca la 3 moli etena .......2moli KMNO4
atunci la x moli etena........12 moli de KMNO4
x=36/2=18 moli etena
Mmolara-etena=24+4=28g/mol
Cantitatea de etena= 28g/mol * 18moli=504g etena
2KMNO4+H20->2KOH +2MnO2+3[O] |*1
3C2H2+4H20+2Kmno4->+3C2H6O2+2KOH+MNO2
C= \frac{N}{V}
Unde N = Nr de moli
Atunci ca sa aflii N -> C*V ->600*0.02=12 moli de KMNO4
Daca la 3 moli etena .......2moli KMNO4
atunci la x moli etena........12 moli de KMNO4
x=36/2=18 moli etena
Mmolara-etena=24+4=28g/mol
Cantitatea de etena= 28g/mol * 18moli=504g etena
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!