Intr-o sala de spectacol sunt 180 elevi,din care 65% sunt fete.Cati baieti trebuie sa mai vina in sala pentru ca nr. baietilor sa fie 70% din nr. total al elvilor din sala?
65/100*180 = 65*180/100 = 11700/100 = 117 sunt fete 70/100*180 = 70*180/100 = 12600/100 = 126 de baieti ar trebui sa fie 180-117 = 63 de baieti sunt acum pt a fi 70% din nr. total al elevilor din sala trebuie sa mai vina inca 63 126-63 = 63
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!