👤

Echipa Gamma a luat o probă de sol cu masă de 160 g și cu volumul de 50 cm^3. Calculează densitatea probei de sol studiate, exprimând rezultatul în kg/m^3

Răspuns :

Salut!

m=160 g=0,160 kg
V=50 cm^3=0,00005 m^3
ρ=m/V=0,160/0,00005=3200 kg/m^3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari