Legea lui Ohm pentru tot circuitul se scrie asa I=E/(R+r)=6/10=0,6A Scrii intensitatea din formula de definitie I=Q/t de unde Q=I*t=0,6*300=180 C Spor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!