Un corp de masa m=1 kg se afla la inaltimea h=1 m si are viteza v=1 m/s orientata vertical in jos. Sa se calculeze energia potentiala, energia cinetica si energia mecanica la inaltimea h=1 m si la suprafata solului. Datele problemei: m=1 kg; h=1 m; v= 1m/s; g=10 N/kg; Se cer : Ep=? Ec=? Em=?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!