👤

o minge a fos aruncat vertical in sus cu o viteza de 10 m/s. Pina la ce inaltimea va urca mingea daca influenta aerului se neglijeaza?


va rog dau 25 de puncte Dar faceti problema prin Se da :


Răspuns :

Se da:
v=10 m/s                  
h max - ?
h max=Inaltimea maxima
h max=Vo²/2 g 
h max=100m²/s²/10m/s² 
h max=10 m
Raspuns: Mingea va urca pana la 10 m.

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari