👤

5 kg de roșii costa cu, 16 lei mai mult decât 3kg de roșii cat costa 8kg de roșii?

Răspuns :

aflam cat costa 1 kg. de rosii :
5-3=2
16÷2=8 lei costa 1kg. 
5×8=40 lei costa 5 kg.
3×8=24 lei costa 3 kg.
8×8=64 lei lei costa 8 kg.
r: 8 kg. costa  64 lei