Răspuns :
-calculez moli NaOH din solutia data cu V=169,2ml= 0,1692 l
c= n(m0l)/V(litri)---> 2= n/0,1692----> n= 0,3384 moli NaOH
-acesta este neutralizat de acidul din solutie, conform ecuatiei
2NaOH+H2SO4---> Na2SO4 +H2O
2 mol........1mol
0,3384.....n=0,1692 moi H2SO4
- calculez conc.molara , stiind numarul de moli si V=10cm³ = 0,01 l
c= 0,1692/0,01= 16,92 molar
-calculez conc. procentuala
c/100= md/ms
md= 0,1692molx98g/mol, unde 98 este masa molara a acidului
ms= 10cm³x1,8g/cm³
c= 0,1692x98/ 10x1,8 calculeaza !!!!!!
c= n(m0l)/V(litri)---> 2= n/0,1692----> n= 0,3384 moli NaOH
-acesta este neutralizat de acidul din solutie, conform ecuatiei
2NaOH+H2SO4---> Na2SO4 +H2O
2 mol........1mol
0,3384.....n=0,1692 moi H2SO4
- calculez conc.molara , stiind numarul de moli si V=10cm³ = 0,01 l
c= 0,1692/0,01= 16,92 molar
-calculez conc. procentuala
c/100= md/ms
md= 0,1692molx98g/mol, unde 98 este masa molara a acidului
ms= 10cm³x1,8g/cm³
c= 0,1692x98/ 10x1,8 calculeaza !!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!