👤

Un corp din aluminiu are masa de 300g. Care este volumul acestuia?


Răspuns :

trebuie sa consideram ca este omogen, adica nu are goluri si compozitia este constanta. 

densitatea  = masa / volum
densitatea o gasim in tabele, este 2700 kg/ m³ = 2.7 g /cm³

din definitia densitatii de mai sus,
Volumul = masa/ densitate = 300g / 2,7 g/cm³ =  111,111 cm ³
[tex]m=300 \ g=0,3 \ kg \\ \rho=2 \ 700 \ kg/m^3 \\ \boxed{V-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \\ \Rightarrow V=\frac{m}{\rho} \\ V=\frac{0,3 \ kg}{2 \ 700 \ kg/m^3 } \\ \Rightarrow \boxed{V=1,11 \cdot 10^{-4} \ m^3}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari