Dunarea intra in tara noastra la Bazias . Un vapor parcurge distanta pana la barajul Portile de Fier in 2 ore si 30 minute . Stiind ca distanta parcursa a fost de 120km, viteza medie a vaporului este ?
VA ROG AJUTATI.MA URGENT
Viteza medie = distanta /timp 2 ore si 30 minute= 2*60+30=120+30=150 minute V = 120 km/150 minute=4/5 km/minute= 4*60:5= 48 km/h 48 km /h= 48000 m/3600 s = 480/36m /s =40/3 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!