👤

Pentru 98 kg mere și 89 kg prune s-a plătit suma de 1407 lei.Alta data pentru 14 kg mere și 155 kg prune din aceleași calități s-a plătit suma de 1197
lei.cat costa un kg de mere?dar unu de prune?


Răspuns :

98m+89p=1407
14m+155p=1197 |*(-7)[ am înmulțit cu -7 ca apoi sa adunam expresiile și sa am doar o necunoscuta ]

98m+89p=1407
-98m-1085p=-8379(adunam ambele expresii )
89p-1085p=1407-8379
-996p=-6972
p=7 lei kg prune

98m+89p=1407
98m+623=1407
98m=784
m=8 lei kg mere