👤

un rezistor cu rezistenta electrica egala cu 10 este strabatut de un curent de 1.5 A.Ce caldura se degaja in 2 ore

Răspuns :

L = U·I·t     dar U = I·R         t = 7200s
L = I²Rt
L = 2,25·10·3600 =81000J = 81kJ 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari