👤

un jucator ridica o minge cu m=2 kg de la sol pana la inaltimea de 4 m. cu cat creste energia potentiala a sistemului minge-pamant?

Răspuns :

E_p = m * g * h

E_p = energia potentiala
m = masa
g = acceleratia gravitationala
h = inaltimea fata de nivelul de referinta

g = aprox 9.8 dar o poti lua si 10

E_p = 2 * 10 * 4
E_p = 80 J (Joule)