La un magazin de legume - fructe s - au vandut 86 kg de caise si de cirese s - au incasat 390 lei . Un kg de caise costa 5 lei , iar un kg de cirese casta 4 lei . Cu cat s - a incasat mai mult pentru caise decat pentru cirese ?
Presupunem ca toate fructele costa 5 lei⇒86*5=430 lei
430-390=40 lei
40:1=40kg cirese vandute
86-40=46kg caise vandute
40*4=160 incazsati pe cirese
46*5=230 lei incasati pe caise
230-160=70 lei s-a incasat mai mult pe caise decat pe cirese.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!