👤

Un biciclist mergand cu viteza constanta a parcurs in 5 ore distanta de 75 km . In cat timp va parcurgge 120 km deplasantu-se cu aceeasi viteza

Răspuns :

5 ore = 75 km
1 ora = x km

x=[tex] \frac{75*1}{5} [/tex]=[tex] \frac{75}{5} [/tex]=15

120 : 15 = 8 *ore pentru 120 km*