👤

Un biciclist strabate cu viteza constanta o distanta de 9km in 30min. Cu ce viteza s-a deplasat bicicliatul? Exprimati viteza in m/s.

Răspuns :

d=9 km----9 .000 m
t=30minute---->1800s
v=?
v=m/t
v=9.000m/1800s=5m/s