Răspuns :
a) La trecerea prin B pendulul are intreaga energie potentiala transformata in energie cinetica, dar egala cu cea din pct. A, adica mgh.
In acelasi timp energia potentiala, mgh1, este de trei ori mai mica decat energia cinetica din B.
mgh =3mgh1 => h = 3h1; h1 = 12/3 = 4cm
b) In B, am spus, Energia cinetica este cea din A;
mgh = 0,015kg·10N/kg·0,12m = 0,018J
c) Fara forte de frecare pendulul va urca in partea opusa pana la aceiasi inaltime h=12cm.
In acelasi timp energia potentiala, mgh1, este de trei ori mai mica decat energia cinetica din B.
mgh =3mgh1 => h = 3h1; h1 = 12/3 = 4cm
b) In B, am spus, Energia cinetica este cea din A;
mgh = 0,015kg·10N/kg·0,12m = 0,018J
c) Fara forte de frecare pendulul va urca in partea opusa pana la aceiasi inaltime h=12cm.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!