👤

Ce concentratie procentuala are solutia obtinuta in final prin adaugarea a 100g apa peste 200g de solutie de sare de bucatarie avand concentratia de 15%?

Răspuns :

c2/100= md2/ms2
ms2=ms1+m,apa=> ms2= 200+100g=300g
md2=md1,  md1 se calculeaza din c1
15/100= md1/200-> md1=30g=md2
c2/100= md2/ms2-------calculeaza   !!!!!