👤

Ce cantitate de clor se optine in urma reactiei cu 150 g Zn .Ce cantitate de clorura de Zn se formeaza ? Exprimati rezulatul in grame si moli va rog ajutat
ima sa arate schemat va rog dau coroane si formul si cum ati rezolvat va rog


Răspuns :


ECUATIA REACTIEI:
1mol                1mol                                        A= 65g/mol Zn
Zn +2HCl---.>ZnCl2 + H2                         M=(65gZn+2x35,5gCl)/mol
 65g.................136g
150g.................m=313,85g
n,moli=m/M   
 n= 313,85g/136g/mol= 2,3mol