Răspuns :
p=2500 kg/m³
l=1 cm--->0,01m
m=?
V=l³
V=(0,01)³=0,000001 m³
p=[tex] \frac{m}{V} =\ \textgreater \ m=p*V\ \textless \ =\ \textgreater \ 2500 kg/m^{3}*0,000001 m^{3}=0,0025 kg[/tex]
l=1 cm--->0,01m
m=?
V=l³
V=(0,01)³=0,000001 m³
p=[tex] \frac{m}{V} =\ \textgreater \ m=p*V\ \textless \ =\ \textgreater \ 2500 kg/m^{3}*0,000001 m^{3}=0,0025 kg[/tex]
[tex]\rho=2 \ 500 \ kg/m^3 \\ a=1 \ cm=0,01 \ m \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \ \ \ \Rightarrow m=\rho \cdot V \\ V=a^3=(0,01 \ m)^3 \\ V=0,000 \ 001 \ m^3 \\ m=2 \ 500 \ kg/m^3 \cdot 0,000 \ 001 \ m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=0,0025 \ kg}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!