👤

Ce putere are o locomotiva care, pentru a remorca un tren cu viteza constanta de 54km/h, dezvolta o forta de tractiune de 3*10000N? Rezultatul se exprima in MW si CP.
Va multumesc la cei care vor raspunde. :)


Răspuns :

[tex]v=54 \ km/h=15 \ m/s \\ F_t=30 \ 000 \ N \\ \boxed{P-?} \\ \bold{Rezolvare:} \boxed{P=F_t \cdot v} \\ P=30 \ 000 \ N \cdot 15 \ m/s \\ \Rightarrow \boxed{P=450 \ 000 \ W=0,45 \ W=612 \ CP}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari