👤

cum ?????!!!!!!!!!!!!!

Cum class=

Răspuns :

Se da:
U=240V
t1=2min=120sec
t2=5min=300sec
L=60Kj=60.000J
Sa se afle:
R=?
P=?
Q=?

Rezolvare:
L= iut ; i = l/ut =60.000J/240V*120s~2A
U=IR ; R = U/i = 240V/2A=120ohm
P=IU = 2A*240V=480W
Q=iut2=2A*240V*300s=144000J

R/S:
R=120ohm
P=480W
Q=144Kj

acesta este ex. 1