Răspuns :
Volumul total al trenului este 400m³, iar densitatea benzinei este aprox. 0,75g/cm³ sau 750 kg/m³
M = V·ρ= 400m³×750kg/m³ = 300000kg = 300t
M = V·ρ= 400m³×750kg/m³ = 300000kg = 300t
[tex]V_1=20 \ m^3 \\ n=20 \ v \\ \rho=700 \ kg/m^3 \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \ \Rightarrow m=\rho \cdot V\\ V=V_1 \cdot n \\ V=20 \ m^3 \cdot 20 \ v =400 \ m^3 \\ m=700 \ kg/m^3 \cdot 400 \ m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=280 \ 000 \ kg=\boxed{280 \ t}}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!