👤

Reacționează cantități egale de NaOH și HCl ambele de concentrație=20% . care va fi concentrația procentuală a soluției obținute.

Răspuns :

ms1 = ms2 = ms
mNaOH = mHCl =ms
nNaOH = ms/40           nHCl = ms/36,5     nNaOH < nHCl ⇒
⇒ in reactia : NaOH + HCl ⇒ NaCl + H2O   HCl este in exces ⇒
⇒ in solutia finala va exista NaCl, HCl (excesul) si H2O
ms final = 2ms ; n NaCl = nNaOH = ms/40   
md1 = ms/40 ·58,5 = 1,4625ms     c1 = 1,4625ms·100/2ms = 73,125%
md2 = m HCl exces = (ms/36,5 - ms/40 )·36,5 = ms - 09125ms =
= 0,0875ms    ⇒  c2 = 0,0875ms·100/2ms = 4,375%    
 
 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari