👤

O baterie cu tensinea electromotoare egală cu 4,5 V alimentează un circuit exterior care are rezistența egală cu 12 ohmi. Știind că tensiunea la borne a generatorului este egală cu 4V, aflați:
a) intensitatea
b) căderea de tensiune în interiorul generatorului
c) rezistența internă a generatorului


Răspuns :

a) E = U+u
U = IR;  4V = I·12;  I = 4/12 = 1/3 A = 333mA
b)  u = E - U 
u = 4,5V - 4V = 0,5V
c)  0,5V = I·r 
r = u/I= 0,5 : 1/3 = 1,5 Ω