Răspuns :
Pentru aflarea mesei de benzina, trebuie sa inmultim densitatea benzinei, care este de 800 kg/m cub, la volumul benzinei, care, dupa cate stim, este egal cu volumul apei, iar volumul apei il putem afla dupa impartitea mesei apei, adica celor 50 kg, la densitatea apei, adica la 1 000 kg/m cub. Egalam rezultatul otinut in metri cub cu volumul benzinei. Deci, obtinem volumul benzinei egal cu 0,05 m cub. Masa benzinei=800 kg/m cub×0,05 m cub, calculezi si afli.
densitatea = m/ V rezulta masa = densitatea x volum
volumul aapei = 50 kg / 1000 kg/m3 = 0,05m3
rezulta masa benzinei = 800 kg/m3 x 0,05 m3 = 40 kg.
volumul aapei = 50 kg / 1000 kg/m3 = 0,05m3
rezulta masa benzinei = 800 kg/m3 x 0,05 m3 = 40 kg.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!