594-450= 144 lei dobanda, x/100* 450= 144 de unde rezulta ca x=32, deci dobanda este de 32% pe an. b) 1776-1200=576 lei, x/100*1200=576 de unde rezulta x=48, deci dobanda este 48% pe an.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!