Un corp cu masa de 5km este împins cu viteza constanta în sus pe un plan înclinat de lungimea 6m și înălțimea 5m. Știind că forma de frecare este 8,33N,calculeaza:
a) forma cu care trebuie împins corpul (g=10N/kg)
b) lucrul mecanic consumat
c) randamentul planului înclinat
Va rog frumos, ma puteți ajuta?
a) Ft = G sin a = G·h/l = 50N×5/6 = 250/6 = 41,67N F = Ft + Ff = 41,67N + 8,33N = 50N b) L = F·d = 50N · 6m = 300J c) η = Lu/Lc unde Lu = mgh = 5kg·10N/kg·5m = 250J η = 250/300 = 5/6 = 0,83 = 83%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!