in 3 lazi sunt64 dekg de portocale de aceiasi calitate.portocalele din prima lada costa 96 lei cele din lada a doua costa76 lei iar cele din a treia lada costa84 lei. cate kg de portocale sunt in fiecare lada
1. Afli cat costa 1 kg 96 lei + 76 lei + 84 lei= 256 lei 256:64= 4 lei ( costa 1 kg) 96:4=24 kg (in prima lada) 76:4= 19 kg( in a doua lada) 84:4=21 kg ( in a treia lada)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!