Doua surse de alimentare identice cu t.e.m E=2 V fiecare se leaga in serie printr-un rezistor de rezistenta R=3ohmi. O sursa ar debita in rezizstorul R un curent de intensitate I=0.5A. Aflati
a)intensitatea curentului de debitat in rezistor de cele doua surse legate in serie Is'
b)rezistenta interior r a fiecarei surse
c)intensitatea curentului debitat in rezistor de cele doua surse legate in parale, Ip
b) I=E/(R+r) 0,5=2/(3+r) r+3=4 r=1 a) Is=(E+E)/(R+r+r)=(2+2)/(3+1+1)=4/5=0,8A c) Ip=I1+I2=2*I1 U - tensiunea la bornele rezistorului R Ip=U/R U=Ip*R= U=E-r*I1 E-r*I1=2*I1*R E=2*I1*R+r*I1 E=I1*(2*R+r) I1=E/(2*R+r)=2/(2*3+1)=2/7=0,28 A
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!