👤

Pretul unui joc este de 48 de lei. Fiind articole promotionale , daca se cumpara 3 jocuri , doua se platesc la pret integral , iar al treilea cu o reducere de 13 lei din pretul de vanzare. O gradinita a cumparat 11 jocuri.
Ce suma a platit pentru jocuri?


Trebuie sa fac prin metoda STIU/VREAU SA STIU/ AM INVATAT


Răspuns :

48+48+(48-13)=

96+35=

134(lei costa 3 jocuri)

134x3+96=498(lei costa 11 jocuri)

                                 R:498

Sper sa fie bine si sa te ajute!

48+48+35+48+48+35+48+48+35+48+48=489