La un magazin s-au adus 924 kg de mere.În prima zi s-au vândut un sfert,a doua zi jumatate din întrega cantitate,iar a trea zi restul.Stînd ca 1 kg costa 2 lei ,afla cât s-a încasat în fiecare zi AJUTOR VA ROG
1/4×924=231 kg in prima zi .231×2=462 lei s-au încasat in prima zi .1/2×924=462 kg a doua zi. 462×2=924 lei s-au încasat a doua zi.924-231-462=231 kg a treia zi. 231×2=462 lei s-au încasat a treia zi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!